Festspillene i Bergen 2011 åpner med Igor Stravinskijs Oedipus Rex. Her kan du lese et synopsis av historien.
Illustrasjon: Gunnlaug Moen
FORHISTORIE
Laios, kongen av Theben, er blitt drept av en ukjent person på landeveien. Kort etter har Oidipus ankommet Theben, hvor den menneskedrepende Sphinxen herjer. Oidipus redder byen ved å svare på en av Sphinxens gåter. Som belønning blir han utnevnt til ny konge og han gifter seg med Laios’ enke, dronning Iokaste.
AKT I
I Theben har det brutt ut en smittsom pest, og byens menn går til Oidipus for å be ham om å redde byen. Oidipus kjenner til problemet; han har allerede sendt sin svoger Kreon til orakelet i Delfi for å få råd.
Kreon kommer tilbake og deklamerer orakelets budskap. Pesten som hersker i byen er en straff for at Laios’ morder har tilhold i byen. Den eneste måten man kan bli kvitt pesten på, er om mordet på Laios blir hevnet.
Oidipus stoler på sin klokskap. Han lover å få avslørt hvem morderen er, og gi ham en passende straff. Oidipus oppsøker sannsigeren Tiresias for å få høre hvem morderen kan være, men Tiresias nekter først å snakke. Irritert over det manglende svaret, anklager Oidipus Tiresias for selv å være morder. Tiresias blir provosert, og forteller at den som myrdet Laios er en konge. Oidipus blir forskrekket, og anklager Tiresias for å ha tatt parti med Kreon, som han mistenker at ønsker seg kongetronen.
AKT II
Dronning Iokaste roer krangelen ved å påstå at oraklene alltid lyver. Det var for eksempel spådd at hennes mann, Laios, ville bli drept av sin egen sønn, mens han i virkeligheten ble myrdet av en ukjent i et veikryss, sier dronningen. Dette skremmer Oidipus ytterligere. Han husker at han for 12 år siden drepte en gammel mann i veikrysset før han kom til Theben.
En budbringer ankommer byen. Han meddeler at Kong Polybos av Korinth, Oidipus far, er død. Budbringeren avslører videre at Polybos ikke er Oidipus egentlige far. En gammel hyrde ankommer; han gir vitnesbyrd om at han fant Oidipus forlatt i fjellene, med gjennomborede føtter. Iokaste forstår sammenhengen: Da Laios mottok spådommen om at hans sønn skulle bli hans morder, ville han drepe det nyfødte barnet. Iokaste viste medlidenhet med barnet og satte det isteden ut i fjellet. Nå flykter hun rommet, og resten av sannheten kommer for en dag: Oidipus er Laios’ og Iokastes sønn, sin fars morder og sin mors ektemann.
Ved denne innsikten blir Oidipus knust. Budbringeren kommer nå med en ny melding: Iokaste er død, hun har hengt seg selv på rommet sitt. Oidipus styrter inn på rommet hennes og stikker ut øynene sine. Han forlater Theben for alltid mens koret først gir uttrykk for sinne, deretter sorg over tapet på sin elskede dronning.