

Nobuyuki Tsujii II
Grieg på noteark for ørene.
Japanske Nobuyuki Tsujii, som har vært blind siden fødselen, er en internasjonal konsertpianist som er kjent for sine lidenskapelige live-opptredener verden over og en tettpakket diskografi.
I omtaler av konsertene hans er det gjentatte henvisninger til publikummere og kritikere som har hatt problemer med å holde tårene tilbake. Han lærer seg ny musikk gjennom å lytte til spesiallagde lydfiler, der verket deles opp i ørsmå biter – Nobuyukis egenutviklede «noteark for ørene» – og fremfører komplekse verk fra hele konsertrepertoaret for piano utenat.
Under årets festspill gjør Nobuyuki Tsujii to konserter på Troldhaugen, først i Troldsalen og deretter i Griegs villa. Han fremfører Beethovens «Måneskinnsonate», Bryllupsdag på Troldhaugen og flere av Griegs Lyriske stykker begge kveldene, og i Griegs stue avsluttes programmet med tre verk av Frédéric Chopin.
'It was one of those rare performances where player and music seem one – a definition of virtuosity …' – THE OBSERVER
Foto: Giorgia Bertazzi
- Musikk
Arena
-
Troldhaugen
Rullestol
Varighet
1 t
Billetter
Kjøp billett
Medvirkende
- Nobuyuki Tsujii piano
Musikk av
- Beethoven
- Grieg
- Chopin