LITTERED MVMNTS O'CLOCK
Viral videokunst
på Festallmenningen
25. mai 2026
Shoji Yamasakis LITTERED MVMNTS O’CLOCK på Torgallmenningen.
Som del av Festspillenes program utendørs på Torgallmenningen, omdøpt til Festallmenningen for anledningen, blir en serie videokunstverk av Shoji Yamasaki vist på skjerm på scenen hver time i 14 timer daglig fra torsdag 28. mai til søndag 7. juni.
Yamasakis serie kalt LITTERED MVMNTS (forsøplede bevegelser) består av videoer av søppel som danser i vinden, side om side med videoer av ham selv som etterligner bossets bevegelser. Verkene har engasjert millioner av seere verden rundt i sosiale medier.
I festspillperioden blir Torgallmenningen tatt over med lekeplass, store konserter og arrangementer, og mellom arrangementene blir LITTERED MVMNTS vist på skjermen i et tidsbasert format som utspiller seg over hele perioden, og denne presentasjonen har fått navnet LITTERED MVMNTS O’CLOCK.
LITTERED MVMNTS utforsker forholdet mellom menneskeskapt avfall og miljøet.
«Vi har tatt steget inn i en æra hvor alle må lære seg å sameksistere med menneskeskapt avfall.» forteller kunstneren.
Shoji Yamasaki håper verket vil bidra til en kulturell endring hvor miljøansvar blir en innarbeidet verdi for alle på vår planet.