Victoria Randem
Vinner av Den norske solistpris 2025
Dette arrangementet er overstått.
Se årets programPrisvinnende sopran.
«Hun briljerer med sin elastiske stemme og et scenetekke få kan matche», skrev Aftenposten om Victoria Randem i hovedrollen som reven i Den lure revens eventyr, i Operaen i mars 2025. For denne rollen ble hun tildelt Heddaprisen, og i oktober 2025 fikk hun Flagstadprisen. Nå er sopranen fersk vinner av Solistprisen 2025, og er i ferd med å ta et stort sprang ut i verden.
– Jeg mener at musikk er et universelt språk, og når det uttrykkes gjennom menneskestemmen, oppstår en unik forbindelse. Å mestre og formidle dette språket er, for meg, en livsoppgave og et privilegium, sier Victoria Randem.
Randem har bakgrunn fra Operahøgskolen og Barratt Dues musikkinstitutt, og ble i 2017 tatt opp i Staatsoper Unter den Lindens prestisjefylte studioprogram, der hun også har hatt flere store hovedroller.
30-åringen har allerede opptrådt på scener som Glyndebourne, Bayerische Staatsoper og Volksoper i Wien. Etter å ha debutert på Festspillene i Bayreuth i sommer, er hun nå invitert tilbake i tre Wagner-roller i 2026.
På piano har Randem med seg Christian Grøvlen – en pianist som har blitt omtalt som ‘det fødte fyrverkeri av virtuositet’ – som også er festspillaktuell med en solokonsert i Håkonshallen.
Den norske solistpris er en årlig musikkpris som deles ut til unge, talentfulle solister. Vinnerne får 100 000 kroner og en egen konsert under Festspillene.
Bilde øverst: Victoria Randem. Foto: Peter Adamik
Downright breathtaking ...
– NEUE MUSIKKZEITUNG
Victoria Randem sopran
Christian Grøvlen piano
Xavier Montsalvatge (1912–2002)
Cinco canciones negras
1. Cuba dentro de un piano, tekst: Rafael Alberti
2. Punto de Habanera (siglo XVIII), tekst: Néstor Luján
3. Chévere, tekst: Nicolás Gullén
4. Canción de Cuna Para Dormir a un Negrito, tekst: Ildefonso Pereda Valdés
5. Canto Negro, tekst: Nicolás Gullén
Edvard Grieg (1843–1907)
Solveigs sang, op 23:1, arr for sopran og piano.
Tekst: Henrik Ibsen
Halfdan Kjerulf (1815–1868)
Vidste du vei, tekst: Theodor Kjerulf
Agathe Backer Grøndahl (1847–1907)
Skjærer, op 52:6, tekst: Andreas Jynge
Mot kveld, op 42:7, tekst: Andreas Jynge
Edvard Grieg (1843–1907)
Jeg elsker dig, op 5:3, tekst: Hans Christian Andersen
Gratis buss fra sentrum til Troldhaugen bestilles sammen med konsertbillett. Bestill innen kl 11:00 dagen før for å være garantert plass på bussen.
Avreise fra sentrum: 1 time før konsertstart fra Turistinformasjonen (Strandkaien 3). Retur fra Troldhaugen etter konsert.
Bussturen tar ca. 30 min.