27. mai–10. juni 2026
Ole Christian Haagenrud. Foto: Sveinung Hoel Bjorå

Ole Christian Haagenrud

Festallmenningen

Kommende forestillinger

Type forestilling: 

Utendørs,

Varighet: 

Ca. 30 min

Grieg, Holmsen, Tveitt, Schubert og Kapustin.

Konserten åpner i det vestlandske og nasjonale landskapet med musikk av Geirr Tveitt og Borghild Holmsen. Begge komponistene hentet inspirasjon fra folketoner og naturen rundt seg. Så blir det intimt og melodiøst midt i bylivet med Franz Schuberts Impromptu nr. 3.

– Det blir spennende å fremføre et slikt verk ute i byens liv. Jeg håper det kan skape et lite øyeblikk av stillhet og ettertanke i alt som skjer rundt oss, sier Ole Christian Haagenrud.

Årets siste vårkveld krones med vakre og kjente stykker av Grieg med norsk natur, folketoner og eventyr, før reisen ender i det energiske bylivet med Nikolaj Kapustins rytmiske og jazzinspirerte Variasjoner.

Pianist Ole Christian Haagenrud er født i Bergen, har et hjerte for Grieg, og spiller flere konserter på årets festspill, med fiolinist Eldbjørg Hemsing på Festallmenningen og i Colors of Bach i Håkonshallen, med den unge fiolinisten Henning Felde Haldorsen på Festallmenningen, samt på Gamlehaugen med cellist Clara Yuna Friedensburg. På Festallmenningen kan du også høre Haagenrud i Musikalske fantasier for de minste.

Foto: Sveinung Hoel Bjorå

Medvirkende

  • Ole Christian Haagenrud piano

Støttet av

Grieg Foundation