Vær meg fremmed

av Arne Lygre

Kommende forestillinger (4)

Varighet: 

Ca. 1 t 30 min

  • Ordinær

    NOK 450

  • Under 30 år/Student

    NOK 200

  • Honnør

    NOK 405

  • BT Fordel

    NOK 337

  • Ledsager

    NOK 0

Et nytt stykke fra en av Norges fremste dramatikere.

Hva vil det si å være fremmede for hverandre, og hvordan går man fra å være en fremmed til å bli noe annet? I Arne Lygres helt nye stykke møtes personer rundt en nyoppført kunstinstallasjon, langt ute i naturen. Tilfeldige møter kontrasteres av samtaler de har hatt med sine nærmeste, i et univers hvor nye relasjoner speiles i gamle.

Arne Lygre, oppvokst i Bergen, er en av Norges absolutt fremste nålevende dramatikere. Skuespillene hans fremføres internasjonalt, og er oversatt til over 20 språk. Foruten Ibsenprisen, som han har fått to ganger, har han også vunnet to Heddapriser og ble som første norske dramatiker nominert til Nordisk råds litteraturpris. Om Lygres siste stykke, Ikkje ein lyd med urpremiere i 2025, skrev Aftenpostens anmelder at det å oppleve en Lygre-premiere «kjennes som et historisk øyeblikk».

Stéphane Braunschweig – en av Frankrikes mest meritterte regissører – har regi på urpremieren av Vær meg fremmed, og har tidligere regissert seks av Lygres stykker i Frankrike.

Bilde øverst: Vær meg fremmed. Illustrasjonsbilde: Rogaland Teater

«Lygre har ei særeigen stemme, eit utsøkt språk og ei form som han stadig freistar utfordra – og då vert det godt skodes­pel.» – NRK 

Språk

Fremføres på norsk, tekstes på engelsk.

Medvirkende

  • Arne Lygre tekst

  • Stéphane Braunschweig regi, scenografi

  • Alexandre de Dardel scenografi, regiassistent

  • Tom Remlov engelsk oversettelse

  • Marianne Nielsen, Reidun Melvær, Nina Ellen Ødegård, Glenn Andre Kaada medvirkende

Produsert av

Rogaland Teater i samarbeid med Den Nationale Scene og Festspillene i Bergen